Városból Vidékre

5 tévhit a vidéki élettel kapcsolatban – A vidéken élés misztériumai

Mióta vidéken élek a városi barátaim sokszor heccelnek, hogy már biztos szekérrel járok, meg szalonnás Orbitot eszem. De a viccelődésen túl sokszor látom, hogy több tényszerű dologban is tévednek a vidéki életről. Ahogy korábban én is tévedtem, amikor elköltöztem Budapest forgatagából egy kis faluba. Nézzük meg mik ezek a legtipikusabb tévhitek és oszlassuk el őket!

A vidék csendes, meditálni lehet a kertben

Ha azért szeretnél vidékre költözni, mert csendre és teljes nyugalomra vágysz, akkor kissé le kell lombozzalak és lehet inkább tanyában érdemes gondolkoznod. Vidéken mindenki fúr-farag, rengeteg a kutya, a szomszéd simán bömbölteti a Dankó rádiót a kertben. Reggel jó korán mennek a traktorok, előfordulhat, hogy kakaskukorékolásra ébredünk.

Sőt, sajnos a veteményes tartása már sokkal ritkább, mint régen, így május-júniusban folyamatosan mennek a fűkaszák. Néha sajnos vasárnap is. Persze vannak nyugis napszakok és gyakran tényleg csak a madárcsicsergést hallgatjuk, meg a harangszót. De tény, hogy a faluban alapvetően mindig van valami zaj és ezt meg kell szokni, együtt kell tudni vele élni.

Vidéken nehezebb megoldani a bevásárlást

Ez nem így van, pont az ellenkezője az igaz. Persze vannak nagyon-nagyon eldugott pici falvak, ahol tényleg nincs egy közért sem, de azért a magyar falvakra az a jellemző, hogy biztosan van minimum 1 CBA, Real vagy valami hasonló, jó választékú közért. Amikor meg még nagyobb választékra vágyik az ember, akkor elmegy a legközelebbi városba és komolyabban bevásárol több hétre előre. A logisztika, ami más, hogy vidéken kicsit jobban előre kell gondolkodni. Ezt pillanatok alatt megszokja az ember és legalább nem megy el az ideje a heti többszöri bevásárolgatásra. Ezért van minden valamire való vidéki háznak spájza, pincéje, kamrája.

Könyv

Rendeld meg az Így neveld a tyúkodat című könyvemet, ha még többet szeretnél tudni a tyúkok helyes tartásáról!

Amiben pedig messze felülmúlja a várost a vidék, hogy falun a háztáji dolgokban óriási a választék és lényegesen olcsóbb is a jó minőségű, termelői élelmiszer. Ha pedig kedvünk és időnk engedi, vidéken saját magunk is megtermelhetjük a szükséges élelmiszerek jelentős részét. Friss zöldséget és gyümölcsöt, amit tartósítva elrakhatunk, befőzhetünk, tojást, húst, fűszernövényeket stb.

Nincs szórakozási lehetőség

A vidéken élés azoknak való, akik képesek magukat feltalálni. Így van ez a szórakozás terén is. Falun valóban nincs mozi, pláza, vidámpark. Viszont mi is számtalanszor vagyunk elhívva birkapörköltözésre, 100 méterre a háztól már túraösvény indul, megyünk segíteni disznót vágni vagy kikeltek valakinek a kiskacsái és megnézzük.

Áthívjuk a barátokat sütögetni a gyönyörű kertünkbe, elmegyünk biciklivel a közeli tóhoz megnézni a naplementét, illetve tényleg nem lehet megunni azt, hogy az ember a saját kis birtokát szépítgeti, építgeti, gondozza. Rengeteg a lehetőség, csak különbözik a várositól. Élettelibb, természetesebb és nekem izgalmasabb is. 

Vidéken mások az emberek, mint a városban

Az emberek ugyanolyanok, itt vidéken is van, aki kedves, jó ember és hamar a barátunk lett és ostobából is akad, akivel nem komáljuk egymást. Én az arányokban sem vettem észre különbséget a városhoz képest. Ugyanígy igaz, hogy vannak tanult, művelt emberek és vannak, akik egyszerűbbek és ebben sem látok különbséget. Ami más azok a szokások, hogy itt köszönnek egymásnak az emberek. Előbb-utóbb mindenki ismer mindenkit, nem rohannak annyira, többet beszélgetnek, főleg egymás dolgairól. De ettől még ugyanolyan emberek, mint aki a városban él és nem is szeretem, amikor valaki valakit “levidékiz”, “levárosiz”. Csak egy felesleges és buta megkülönböztetés, tele valós tudás és tapasztalat nélküli előítéletekkel.

Hírlevél

Ha szeretnél a vidéki élettel és önellátással kapcsolatos hasznos információkat, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Mindenki gazdálkodik

Régen ez valóban így volt, de szomorúan kell leírjam, hogy ma már kevés portán vannak falun állatok és veteményes. A vidéki emberek ugyanúgy mennek valami munkahelyre dolgozni és inkább megveszik az élelmiszert a boltból, minthogy maguknak termeljenek. A kertekben inkább a füvet vetik el, mint a haszonnövényeket. Erre mondják, hogy elvárosiasodott a vidék és ebben van igazság. Viszont szerintem most van ebben valami tendencia javulás, ugyanis főleg pont a beköltözök visszahozzák ezt és próbálnak vidékiként élni vidéken.

Ennek nagyon örülök, mi is így vagyunk ezzel, nem füvet nyírni jöttem falura, hanem veteményest gondozni, disznót, csirkét, kacsát tartani, hiszen ez az egyik alappillére az igazi vidéki életnek!

Remélem hasznos volt a cikk, örülök minden kommentnek, hasznos gondolatnak! 

Ha szeretnél a háztáji tyúktartásról tanulni, akkor nézd meg az ezzel kapcsolatos képzéseimet: www.varosbolvidekre.hu

Facebook

Olvass tovább

Tyúktartás a kertben. Fekete-fehér tyúk a zöld füvön.

A tyúkok és a kert

Egyre többen kacérkodnak a gondolattal, hogy tyúkokat tartsanak, de rögtön fel is merülhet a kérdés, hogy mennyire “kompatibilis” egy szépen rendezett kert és néhány kapirgáló

Cikk olvasása »

Baromfi oltás legyen vagy sem?

Egy mostanában gyakran előkerülő témáról, a tyúkok oltásáról és gyógyszeres kezeléséről szeretnék néhány gondolatot megosztani. Pro és kontra az oltott és oltatlan csirkeállomány tartásáról elfogulatlanul.

Cikk olvasása »

Hírlevél

Ha szeretnél a vidéki élettel és önellátással kapcsolatos hasznos információkat, iratkozz fel a hírlevelünkre!