Városból Vidékre

Önellátás, a jövő legjobb befektetése?

Az önellátásról egyszerűen, tapasztalatból, őszintén.

Néhány éve lehet még csodabogárnak tartották azokat az embereket, akik elkezdték kiépíteni úgy az életüket, hogy kevésbé függjenek a globális vagy akár nemzeti ellátó rendszerektől. Mára már kevesebben mosolyogják meg ezeket az embereket. Egyre többen ébrednek rá, hogy a városi élet ugyan kényelmes, de brutálisan kiszolgáltatott is, ha valamilyen komolyabb baj történik a világban. Emiatt vágnak bele egyre többen az önellátásba. De mit is jelent ez pontosan az önellátás és miért lehet ez jó befektetés?

Először is, mi az az önellátás és mit is jelent önellátónak lenni?

Szigorúan véve a 100%-os önellátás azt jelenti, amikor valaki mindent magának teremt meg. Tehát nemcsak az élelmiszert, hanem a ruhát, használati tárgyait, energiaellátását, gyakorlatilag mindenét. Ilyen ma már a modern civilizációban egy-egy remetét, meg néhány eldugott őserdőben élő népcsoportot kivéve szinte nem is létezik.

Éppen ezért a mai köznyelvben az önellátás fogalma inkább arra utal, amikor valaki az élelmiszerének egy jelentős részét, illetve az energiaellátását legalább részben maga oldja meg.

Van egy nagyobb veteményese, gyümölcsfái, esetleg egy kis földje gabonafélékkel bevetve. Ezt követi a hasznonállat, fúrt kút, gáz helyett valamilyen alternatív fűtési megoldás. Ez lehet fatüzelés a saját területén található faállományból, napelem a háztetőn, stb. Vagyis élelmiszerrel, energiával magas szinten képes magát ellátni, azaz önellátó. Ez a mai értelemben vett önellátás.

Könyv

Rendeld meg az Így neveld a tyúkodat című könyvemet, ha még többet szeretnél tudni a tyúkok helyes tartásáról!

De mégis mire jó ez, amikor mindent megvehetünk pénzért?

Amióta néhány éve kiköltöztem a városból és elkezdtem önellátásra törekedni, sok barátom viccelődött, hogy túrom a földet. Biztosak voltak benne, hogy valami kóbor hobbi csak ez nálam. Nem tudták, hogy egyrészt ebben nőttem fel, a családunk gyerekkoromban magas fokon önellátott, másrészt minden porcikám évek óta azt súgta, hogy nem természetes az, ahogy ma a világ működik és szeretnék ettől az egész “őrülettől” függetlenedni. Az önellátás ennek az új életmódnak a pozitív hozadéka.

Aztán, amikor bejött a COVID, már nem viccelődtek, hanem eljöttek hozzánk vidékre és elkezdte érdekelni Őket is az, ahogy mi élünk a családommal.

Aztán jött az Orosz-Ukrán háború és vidéki ingatlanok nézegetését is elkezdték. Ők és sokan mások is kezdenek ráébredni, hogy a kapitalizmus és a globalizáció eddig sokaknak roppant kényelmes volt, de reped, törik, szakad ezer helyen. Másrészt a józan ész is azt diktálja, hogy az egész rendszer amiben élünk, egy végstádiumú, hosszan elhúzódó válságát élő lejtmenet. Olyan kifejezések keringenek körülöttünk napi szinten mint a hiperinfláció, energiaválság, ellátási láncok megszakadása. Persze könnyebb legyinteni, hogy majd úgyis megoldja valamelyik okos politikus. Reméljük így lesz és megoldják. Azonban vannak, akik ebben kevésbé bíznak és elkezdenek egy olyan saját rendszert kiépíteni, ami egyben életbiztosítást is jelent egy újabb, az eddigieknél nagyobb válság esetére. Az önellátás mindenki számára elérhető, tanulható, kivitelezhető. Mondjon valaki ennél biztosabb befektetést? 

Jó, de az aki most sok pénzt keres, miért állna ennek neki? Miért kell nekem az önellátás?

Rendszeresen kapom ezt a kérdést és mindig azt válaszolom, hogy az önellátást a legtöbben nem a pénzügyi helyzetük miatt csinálják. Nekem is jól menő vállalkozásom van, de már nem érzem jól magam abban, hogy ülök a gép előtt, nyomkodom a gombokat és ezért cserébe kapom a pénzt. Benne van még az életemben, csinálom, de igyekszem egyre kevesebbet így direktben csak a pénzért az életidőmből másnak adni.

Helyette nekem az esik jól, ha kint vagyok a növényeim, állataim között és ezt teszi a családom is és ez valami elképesztően jó.

Hiába kereshetnék még több pénzt, ha még többet dolgoznék a szakmámban (amit egyébként szeretek), a pénzzel nem tudom megvenni azt a nyugalmat, harmóniát, mindennapi békét és csodát, amit a természettel történő kapcsolódásban élhetünk meg. És ez az önellátás egyik legjobb hozadéka, az a bizonyos újrakapcsolódás oda, ahová eredetileg tartozunk. Más egész évben gürizik a még több pénzért, hogy aztán elmenjen pár hétre nyaralni, nálunk meg nagyon-nagyon sok hétköznap is pont olyan, mintha épp nyaralnánk, mert a szabadban vagyunk, csodás környezetben, egészségesen, ott ahol a legjobban érezzük magunkat. Tehát a pénz helyett a boldogságunk a mérőszám és mi ebben találtuk azt meg. 

De a napi munka mellett hogyan lehet valaki önellátó?

Sokan túlmisztifikálják ezt az egészet és végletekben gondolkoznak. Egyrészt minden, ami a természettel összefüggésben működik, az könnyen tanulható, egyszerű és óriási sikerélményt biztosít. Ilyen a természet, ha együttműködsz vele, akkor csak ad és ad.

Egy kisebb veteményest és pár tyúkot gondozni első lépésként tényleg gyerekjáték és igazán nem sok idő. /Bővebben olvashatsz a témáról itt: https://varosbolvidekre.hu/tyuktartas/

Könyv

Rendeld meg az Így neveld a tyúkodat című könyvemet, ha még többet szeretnél tudni a tyúkok helyes tartásáról!

Aztán ha ezek már rutinból mennek, akkor lehet gyümölcsfákat ültetni, bővítgetni a haszonállatokat, beruházni napelemre és így tovább. Ha meg beleszeret valaki ebbe az életstílusba (…és biztosan belefog), akkor elkezdenek a kiadásai és a luxusigényei is csökkenni. Egyrészt rengeteget spórol a kaján, energián, másrészt én is ráébredtem, hogy mennyi felesleges dolgot vettem meg magamnak amíg a városban éltem, csak azért mert belémprogramozták marketinggel, hogy arra szükségem van. Nem lemondásról van itt szó, hanem racionalizálódó és egészségesebb igényekről. Így, alacsonyabb költségekkel, észszerűbb igényekkel már lehet, hogy elegendő lesz egy négy vagy hatórás munkát vállalni és több idő marad a családra és a szeretett kis birtok gondozására. Tehát befektetésünk egyik reálhozama a megnyert idő. 

Akkor mindenkinek önellátónak kéne lennie?

Kaptam ilyen kérdést is, meg olyan megjegyzést, hogy nem lehet mindenki földműves. Nem tudom én sem megmondani, hogy az emberiségnek mit kéne magával csinálnia, de az biztos, hogy a termőföldjeinket teljesen tönkretettük már. A klímaváltozás tény és elképesztő társadalmi, politikai és gazdasági feszültségben élünk.

Az, hogyha tömegesen kezdenek el részlegesen vagy közösségekbe kapcsolódva önellátni és leszakadnak a globális ellátó rendszerektől, az minden szempontból egy egészségesebb helyzetet teremt.

Ahogy én látom, ez a folyamat el is indult. Ugyan még csak egy mag, talán egy kis csírával, de elindult és egyre többen vágnak bele és választják ezt a megoldást. Biztosan megvan ebben is a középút és lehet a városokat majd élhetőbbé, fenntarthatóbbá tenni és egy ponton egyensúlyba kerülhet az önfenntartók és a mások által fenntartottak egyensúlya. De ha a gyerekeinknek is szeretnénk valamit hagyni a bolygóból, akkor biztosan változtatnunk kell az életmódunkon és én szeretném elmondani, hogy minden tőlem telhetőt megtettem ezért. Így az önfenntartás nemcsak a saját, hanem a gyerekeim részére is életre szóló befektetéssé válik. 

Hírlevél

Ha szeretnél a vidéki élettel és önellátással kapcsolatos hasznos információkat, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Hogy lehet ebbe belevágni? Az önellátás alapjai.

Az első lépés mindenképp a döntés meghozása, hogy elköteleződik az ember ebbe az irányba, elkezdi az útját a természetesebb élet felé. Biztosan állíthatom, hogy aki tényleg elhatározta magát és elindul, az meglepve tapasztalhatja, hogy az élet mennyire segítőkész lesz ebben a kalandban. A döntés után érdemes elkezdeni tanulni és területet keresni. Nem kell persze azonnal vidékre költözni, lehet a nagymama portáján, közösségi kertben, bérelt hétvégi telken vagy egy jóbarát udvarán lebeszélni, hogy létesítesz egy kisebb veteményest. A lényeg, hogy el kell kezdeni és belekóstolni ebbe az egészbe. Ha Neked való, akkor úgyis beszippant és mindig adja magát a következő lépés, tudni fogod magadtól is!

Ha szeretnél önfenntartás témában tanulni, itt találod a képzéseimet:

www.varosbolvidekre.hu

Facebook

Olvass tovább

Baromfi oltás legyen vagy sem?

Egy mostanában gyakran előkerülő témáról, a tyúkok oltásáról és gyógyszeres kezeléséről  szeretnék néhány gondolatot megosztani. Pro és kontra az oltott és oltatlan csirkeállomány tartásáról elfogulatlanul.

Cikk olvasása »

Hírlevél

Ha szeretnél a vidéki élettel és önellátással kapcsolatos hasznos információkat, iratkozz fel a hírlevelünkre!