Városból Vidékre

Érvek és ellenérvek a baromfi oltás mellett és ellen.

Kedves Tyúktartók!

Egy mostanában gyakran előkerülő témáról, a baromfi oltás vagy nem oltásról és a tyúkok gyógyszeres kezeléséről  szeretnék néhány gondolatot megosztani.

Az alábbi tapasztalataimat mint egyszerű háztáji állattartó szedtem össze, nem szakcikk, de a saját meglátásaimat összevetettem állatorvosi és több hivatalos tenyésztő tapasztalatával. Ássunk bele együtt a baromfi oltás témakörébe, hiszen fontos döntésről van szó.

Kezdők hibái?

Gyakran előkerülő téma, hogy a kezdő tyúktartóknak mindenféle betegséget kaptak el az állatai, akár a teljes állománya kényszervágásra került. Sokszor azt gondolják, hogy biztosan valamit rosszul csináltak, pedig amikor elmondják, hogy miként gondozták az állataikat, akkor minden helyénvalónak tűnik. Hol lehet mégis a hiba, miért lettek betegek az állatok?

Elsősorban szeretném a kezdő tyúktartókat megnyugtatni, hogy a háztájon évtizedek alatt többezer tyúkot felnevelő gazdáknál is előfordul, hogy egy komolyabb betegség végigsöpör az állományon. Persze erről kevésbé szeretnek postolni, beszélni az emberek, ezért nincs is talán annyira a köztudatban. Tudni kell, hogy az oltatlan, csibekorban gyógyszeres kezelésen nem átesett állatok néhány betegséggel szemben gyakorlatilag védtelenek.

“…az oltatlan, csibekorban gyógyszeres kezelésen nem átesett állatok néhány betegséggel szemben gyakorlatilag védtelenek.”

Ha így az udvarunkba bekerül például a pestis, marek, gumboró, akkor komoly pusztítást tud okozni, akár kezdő valaki, akár tapasztaltabb állattartó. Nem szabad ilyenkor elkeseredni, ez is egy fontos tapasztalat, de jó megérteni az okait és gondolni a további problémák megelőzésre is. 

Elszaporodó betegségek?

Friss kutatási adatok nélkül nagyon nehéz megmondani, hogy a jelenünkben növekszik-e a háztájon előforduló csirkebetegségek száma vagy sem. A saját szubjektív tapasztalatom az, hogy valószínűleg növekszik, amit tenyésztők is megerősítettek, de sajnos konkrét számadatok erről nincsenek. Mindenesetre azt észleltem, hogy a 2022-es évben a mi udvarunkon is járt az E.coli és a marek nevű betegség is. A falunkban más gazdánál is ugyanez volt a helyzet és ezt olvasom a fórumokon is, hogy többen beleszaladnak ezekbe a kórságokba. 

Mi lehet ennek az oka?

Az biztos, hogy az aszály nem segített a helyzeten, ugyanis ilyenkor a vadmadarak, rágcsálók és egyéb vadállatok sokkal intenzívebben járnak rá a tyúkudvar itatóira. Ez miért baj? Mert behordozzák a betegségeket más portákról.

Tovább növeli a betegségek terjedését, hogy az elszabaduló élelmiszerárak okán egyre többen vágnak bele a háztáji állattartásba. Vagyis növekszik az a populáció, ami nincs oltva, gyógyszerekkel kezelve.

Problémát okozhat a túltenyésztés, beltenyészet, az állatok évtizedek óta romló genetikája, ami szintén a vírusok, baktériumok terjedésének kedvez. 

Na jó, de nagyanyáink korában miért nem kellett oltani, gyógyszerezni? A baromfi oltás új divat?

Ha a régmúltba nézünk, akkor dédanyáink idején nem volt keltetőgép, nem volt agyontenyésztés, nem volt rengeteg külföldről behurcolt betegség. A tájfajta, erős genetikájú kotlós által keltetett és szelektált állatok immunrendszere sokkal erősebb volt azokkal a betegségekkel szemben, amik akkor jelen voltak a környezetben. Majd az ipari tenyésztés és globalizáció elindulásával, nagyanyáink korában már egyre gyakrabban jöttek elő a betegségek, de egyúttal elindult a megelőzés is!

Igen, 20-30 éve még kötelező volt a háztáji baromfit is oltani!

A faluban az állatorvos végigjárta a portákat és leoltotta, kezelte az állatokat az aktuálisan terjedő betegségek ellen. Azonban ahogy a háztáji tartást szinte teljesen felváltotta az ipari tenyésztés, ez a kötelezettség/szokás is elmaradozott. Itt vagyunk most, fordul a helyzet, ismét nő a háztáji tartás. Azonban tény, hogy csak nagyon kevesen oltatnak a háztáji gazdák közül. Értelemszerűen így növekszik az oltatlan populáció és egyben az esélye annak, hogy hozzánk is bekerül valamilyen betegség.  

Könyv

Rendeld meg az Így neveld a tyúkodat című könyvemet, ha még többet szeretnél tudni a tyúkok helyes tartásáról!

Akkor most mit csináljak?

Számos érv szól az oltott, gyógyszeresen előkezelt állomány tartása mellett és ellen is. Mindenki egyénileg el kell döntse, hogy mennyi kockázatot vállal. Ebben a cikkben csak szempontokat szeretnék adni, hogy könnyebben dönts és mérd fel a kockázatokat. 

Ami az oltatlan állomány tartása mellett szól, hogy az állataink mindenféle vegyszer, kemikália, gyógyszer, oltóanyag nélkül nőhetnek fel, ami így a mi szervezetünkbe sem kerül be. Aki erősen ökotudatos és szeretne hagyományos, természetes keretek között állatokat tartani, annak ez egy fontos szempont. Az is előny, hogy magunknak keltetni hatalmas élmény és így mindenféle-fajta jószágunk lehet, ami sokkal színesebbé teszi a tyúkudvart. Fontos tudni, hogy a háztájon történő keltetés során jelenleg nagyon-nagyon nehéz megoldani az oltást, gyógyszeres megelőzést. A marek elleni oltás például csak állatorvos által beszerezhető, ezres tételben, borsos áron és a tárolása is nagyon körülményes. Tehát az oltott jércék beszerzése rendszerint csak hivatalos tenyésztőtől vásárolva oldható meg, ahol kevesebb fajta közül tudunk válogatni. Oltatlan baromfit beszerezni jelenleg egyébként könnyebb internetes fórumokon vagy más háztáji gazdáktól, nagyobb kínálatból tudunk magunknak választani.

Ezekkel szemben a hivatalos tenyésztőtől vásárolt, oltott baromfi beszerzése mellett szól, hogy az oltott, gyógyszeresen előkezelt állatok ellenállóak lesznek a betegségekkel szemben. Jelentősen csökken annak a kockázata, hogy egy marek, pestis, gumboró miatt arra megyünk ki az udvarra, hogy állataink lebetegedtek, elhullanak, akár kényszervágni kell mindet. Jómagam sajnos átéltem már ezt és elmondhatom, hogy nagyon rossz élmény. Amikor a keltetéstől kezdve általam nevelt állatokat párhónapos korban mind le kell vágni és elásni, mert minden háztájon megtehető megelőzés mellett is olyan betegség jött be az udvarra, amivel szemben az oltatlan állományom tehetetlen volt, szörnyű. Óriási kár tud ez lenni anyagilag és a beletett munka, lelkesedés tekintetében is. A baromfi oltás vagy nem oltás ezért is központi téma, mert döntésünknek komoly következményei lehetnek.

Láthatóan beteg, bágyadt baromfi. /A tyúktartásról bővebben itt olvashatsz: https://varosbolvidekre.hu/tyuktartas/

Akkor baromfi oltás vagy sem?

Ahogy a cikk elején jeleztem, az én szubjektív meglátásom az, hogy a betegségek száma nőhet a háztáji tartás és oltatlan populáció növekedésével. Elképzelhető, hogy szerencséd van és a Te tyúkudvarodat messze elkerülik a betegségek. Lehet ezzel is próbálkozni, vállalni a rizikót, működhet. A falunkban vannak gazdák, akik évtizedek óta tartanak tyúkokat nagyobb számban, sosem oltatnak és minimális az elhullás náluk. Mondjuk ki, szerencséjük volt eddig. Mert sokszor pusztán szerencse kérdése. Viszont ha Te is így teszel, akkor számolj azzal is, hogy az állományod védtelenebb lesz egy sor betegséggel szemben, tehát nagyobb kockázatot vállalsz a fent említett előnyökért cserébe. 

Hírlevél

Ha szeretnél a vidéki élettel és önellátással kapcsolatos hasznos információkat, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Mindenki egyénileg dönt és mérlegel jelenleg, ami változhat, ha a háztáji tartás annyira felerősödik, hogy újból elindul a kötelező oltás a falvakban. 

Remélem hasznos volt a cikk, várok minden kommentet és észrevételt!

Ha szeretnél a háztáji tyúktartásról tanulni, akkor nézd meg az ezzel kapcsolatos képzéseimet: www.varosbolvidekre.hu

Facebook

Olvass tovább

Baromfi oltás legyen vagy sem?

Egy mostanában gyakran előkerülő témáról, a tyúkok oltásáról és gyógyszeres kezeléséről  szeretnék néhány gondolatot megosztani. Pro és kontra az oltott és oltatlan csirkeállomány tartásáról elfogulatlanul.

Cikk olvasása »

Hírlevél

Ha szeretnél a vidéki élettel és önellátással kapcsolatos hasznos információkat, iratkozz fel a hírlevelünkre!